Visszaállították Cserei Mihály mellszobrát Csíkrákoson

2011-09-05

A hétvégi csíkrákosi falunapokon avatják fel a 2009 októberében színesfém-tolvajok által ellopott Cserei Mihály mellszobrot, ezzel egyidőben a falu központjában lévő park hivatalos átadására is sor kerül.


2009 októberében értesült a nagyérdemű arról, hogy színesfém-tolvajok Csíkrákos központjában ellopták Cserei Mihály, több mint 100 kilós, bronzból készült mellszobrát. Az azóta eltelt időszakban adománygyűjtés folyt, a csíkszeredai színesfém lerakó cég nagy mennyiségű rézzel, míg a lakók, cégek, politikusok ki-ki mennyivel tudott járult hozzá az új szobor megöntéséhez.

„Nagy Ödön csíkszeredai képzőművész hozzájárult, hogy az eredeti szobor gipszmásolatát felhasználjuk, és hogy Lázár Imre székelyudvarhelyi öntödéjébe szállítsuk, ahol újra megöntötték Cserei Mihály mellszobrát" - mondta Császár Attila Csíkrákos polgármestere, majd hozzátette, hogy sokaknak tartoznak köszönettel színesfém és pénzadományaikért, amelyek nélkül nem valósulhatott volna meg a szobor visszaállítása.
A legnagyobb összeggel egy Ausztráliába vándorolt, csíkrákosi születésű személy járult hozzá a képzőművészeti alkotás újraöntéséhez, ugyanakkor sokat adományozott Sógor Csaba európai parlamenti képviselő, valamint a csíki RMDSZ is.

A Cserei Mihály szobrot tehát visszaállították méltó helyére, az avató ünnepséget a csíkrákosi falunapokon tartják pénteken, szeptember 9-én, 10 órától. A szoboravató ünnepséget a falu központi parkjának hivatalos átadásával együtt szervezik meg, hiszen nemcsak a bronzalkotást, hanem zöld övezetet is helyreállították, térkővel rakták ki, padokat helyeztek ki és virágokat is ültettek.

Mindezen intézkedések mellett a helyi tanács restauráltatta azt a kopjafát, amelyet 1940-ben a magyar katonák bevonulásának emlékére állítottak. Antal Tibor restaurátor vállalta az emlékmű feljavítását. A parkban továbbá egy 18 méteres zászlótartó rudat is felállítottak.

Teljesen felújult tehát Csíkrákos központi parkja, amelyben méltó helyére állították vissza Cserei Mihály történetíró bronzból és rézből készült mellszobrát.

www.csh.ro