Véget ért a hatodik EU-tábor, kezdődik a huszadik Tusványos

2010-07-13

Több szombati előadás – erdélyi magyar képviselet az unióban, a román oktatási reform, kommunikációs stratégiák és on-line kampány témakörökben – után vasárnap „sátort bontottak” Tusnádfürdőn az EU-tábor résztvevői.



Alig egy napos pihenő után pedig, kedden már elkezdődik a huszadik Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (sokat mondó mottóval: „Húsz esztendőm hatalom”). „21 előadásra került sor idén az EU-táborban, 63 előadó által valósulhattak meg ezek a programok, amelyeket 220 állandó táborlakó nézett végig” – foglalta össze számokban Grüman Róbert főszervező a tusnádfürdői rendezvényt. Bodor László, a Magyar Ifjúsági Értekezlet elnöke szerint sikeres volt az idei tábor, amely most már „megtalálta helyét az erdélyi programpalettán, s már nem anti-Tusványosként aposztrofálják, hanem saját identitással élő szakmai rendezvényként.” A MIÉRT közleményt is megfogalmazott a felvidéki magyarokért.

Az EU-tábor utolsó napját Winkler Gyula és Sógor Csaba, európai parlamenti képviselők előadása indította. A Csutak István, európai uniós szakértő által moderált beszélgetés témája az erdélyi magyar képviselet az Európai Unióban, és az európai Erdély és Románia milyensége.

Sógor a muzulmán többségű EU-t vetíti előre

Winkler Gyula európai parlamenti képviselő elmondta: az erdélyi magyarság számára már világos, milyen fajta Európát akar. – Az Európai Unió ma is keresi az önmegvalósítás útját. Az erdélyi magyarság számára világos, mit vár el az EU-tól. Mi a közösségek és a régiók Európáját szeretnénk kiépíteni és fejleszteni – fogalmazott Winkler. A politikus a többnyelvűség és nyelvtudás fontosságára hívta fel a figyelmet. – Erdélyi magyar EP-képviselőknek vannak eszközeik arra, hogy befolyásolják az európai folyamatokat – fogalmazott.

– Hogy mikor lesz hivatalos a rovásírás az Európai Unióban? Erre nemigen tudok válaszolni. De nemsokára lesz jobbról balra írás, ugyanis 60 év múlva muzulmán többséget könyvelhetünk el az EU-ban – válaszolt a moderátor Csutak István kérdésére Sógor Csaba EP-képviselő. A politikus elmondta: Erdély 600 év alatt lett román többségű, az Európai Unióban viszont 60 év múlva már muzulmán többségről beszélhetünk. Brüsszelben például tíz születő gyermekből hét muzulmán, fogalmazott Sógor.

Mindkét EP képviselő hangsúlyozta, tudják, hogy nagyok az elvárások a munkájukkal szemben, és az ő feladatuk is a kisebbségi kérdés kiemelése Brüsszelben, ugyanakkor Winkler hozzátette: „az európai parlamenti képviselők feladata nem a tagállamok, hanem az európai állampolgárok érdekeinek képviselete”. Sógor Csaba szerint sok mindenben nem értenek egyet, de az erdélyi magyarok képviseletével kapcsolatos témákban mindig közös szempontokat és célokat képviselnek Brüsszelben. Az előadást követő kérdés-panelben a politikusokat a PDL-vel való európai parlamenti együttműködésről és a közelgő államelnök-választásról kérdezték. A magyar államelnök-választás kapcsán Winkler Gyula elmondta: „figyelembe véve az RMDSZ ellenzéki helyzetét, minden eszközt meg kell ragadni a hatékony és építő ellenzék létrehozására, és ezt szolgálja Kelemen Hunor elnöki jelöltsége is.” (...)

Szabadság