Tusnádról nézve – Európa jövője – értékek és kollektív jogok

2009-07-18

A huszadik Bálványosi nyári szabadegyetem és diáktábor harmadik napján Új Európai Unió. Hogyan tovább? címmel megtartott panellbeszélgetésen Sógor Csaba európai parlamenti képviselő moderálásában neves előadók értekeztek azokról az értékekről, melyek  létfontosságúak a megújuló Európa szempontjából.


A kerekasztal során Martonyi János, egyetemi tanár, volt külügyminiszter, Gál Kinga EP-képviselő, Tóth Zsolt, a Forsense társadalomkutató cég igazgatója, Smaranda Enache, a Pro Europa Liga elnöke és David Campanale újságíró, a BBC World News munkatársa tartottak beszédet.

Felvezetőjében Sógor Csaba emlékeztette a hallgatóságot arra, hogy az európai társadalomban észlelhető tendenciák arra mutatnak, hogy a jelenlegi gazdasági világválság első sorban morális válság, melyet az európai értékek háttérbe szorulása okozott. Ezért a képviselő a keresztény és polgári értékekhez való minél sürgősebb visszatérést szorgalmazta, mint a válsághelyzet megoldásának és Európa megújúlásának fő irányvonalát. Példaként a keleti és muzulmán gazdasági modellt említette, ahol még jelentős számban működnek gazdaság legerősebb kötelékkekel rendelkező egységei, a kis, családi vállalkozások. „Európa sokmindennel adós még e téren” – hangsúlyozta Sógor Csaba vitaindító előadásában.

Ezt követően az előadók az „értékek Európájának” témakörét járták körül, kiemelve ezen értékek fontosságát az Európai Únió megújúlásának folyamatában. Tóth Zsolt szociológus felvázolta azokat a dimenziókat, melyek mentén ezen értékek vizsgálhatók, kiemelve az önállóságot, a vallást, a vezetőkbe és intézményekbe vetett bizalmat, valamint az állami szerepvállalás mértékét, mint sarkalatos pontjait az ideológiai különbségeknek.

David Campanale a keresztényi erkölcs és látásmód fontosságára hívta fel a figyelmet, míg Gál Kinga az Unión belüli, az emberi és kisebbségi jogokkal szembeni mentalitásváltás szükségességét emelte ki. A fideszes EP-képviselő pozitív, szimbolikus jelnek tekint a keresztény értékekkel rendelkező lengyel Jerzy Buzek megválasztását az Európai Parlament elnökének, ám emlékeztetett arra, hogy még nincs kellő politikai akarat kisebbségekkel szembeni többségi hozzáállás valós megváltoztatására.

Martonyi János szerint a gazdasági világválság elősegíti a erkölcsi megújulást, melynek jelei már látszanak is: ismét előtérbe kerül a család, a kereszténység és jog, a szekuláris baloldal vereségét a júniusi EP-választásokon pedig kiegészíti a lengyel házelnök megválasztása. Smaranda Enache csalódottságának adott hangot, ugyanis véleménye szerint Románia a 2007-es úniós csatlakozás óta, a csatlakozási követelmények állítólagos teljesítése óta visszafejlődött a értékek és normák követésének szintjén. „ A legfontosabb olyan értékeket megtartani, amelyek az európai lelket formálták: bátorság, altruizmus, empátia, megértés, egyenjogúság” – zárta mondanivalóját a Pro Európa Liga társelnöke.

Tusványos Press