Sógor Csaba EP-képviselő: érdemes nyelvet tanulni!

2010-03-09

Az Árkoson lezajlott Háromszéki Ifjúsági Konferencia számos meghívott előadója között volt Sógor Csaba európai parlamenti képviselő is. Lapunknak adott interjújában elsősorban a szlovák nyelvkérdésről beszélt – ő az a képviselő, aki a legtöbbször szólal fel a téma kapcsán a parlamentben.


– A szlovákiai nyelvtörvény egy gyakran előtérbe kerülő téma. Hogyan próbálnak tenni a felvidéki magyarokért?

– Amikor gazdasági válság van, morális és szociális problémák is felbukkannak. A megoldást is, éppen ezért, nem csak a gazdaság területén kell keresni, az ilyen helyzetekben álmegoldásokhoz folyamodnak. Szlovákiában is ez történik a nyelvtörvénnyel, nálunk is volt ilyen a szocialista kormány idején, de Litvániában is ez történik a lengyel kisebbséggel. Úgy gondolom, a szlovák választásokig a nyelvtörvény érvényben lesz, mi jelenleg azon dolgozunk, hogy ezt a jelenséget ne degradálják magyar-szlovák kérdéssé, ahogyan például a román fél is a verespataki ügyet etnikai gonddá akarja formálni.

– Ha a nyelvtörvény nem kisebbségellenes, akkor miként értelmezhető?

– Azt gondolom, hogy ezzel a törvénnyel egyszerűen az európai szabadságjogokat, a belső piac működését veszélyeztetik azáltal, hogy egy nyelvet ki akarnak szorítani. Volt egy jelentésem, amelyben a soknyelvűségről, mint tőkéről beszéltem. Azt próbáltam elmagyarázni, hogy nem azért kell a románnak magyarul, a bolgárnak románul tanulnia, mert a kisebbségeit, a szomszéd népet becsüli, hanem pusztán gazdasági érdekből. Felhoztam egy csíkszentsimoni lány példáját, aki azért nyert meg egy bukaresti állást sok száz román lánnyal szemben, mert egy európai nyelvvel többet tudott, mint ők – ez a nyelv a magyar volt…

– Szívesen tesz eleget az ifjúság meghívásainak? Hogyan vélekedik erről a korosztályról, miért tartja fontosnak az általuk szervezett beszélgetéseket?

– A nagy népek és birodalmak akkor omlottak össze, amikor megfeledkeztek arról, hogy jönnek valahonnan, és mennek valahová. Az öregek tapasztalata és tanácsa elengedhetetlen, de mindig vannak fiatalok, akik a fennálló rendet át akarják formálni, rájuk pedig ugyanúgy szükség van. Az erdélyi magyarságnak ma az a legfontosabb feladata, hogy még egy nyelvvel többet tanuljon meg, mint az előző generáció. Az erős és sikeres, aki minél több tudást szerez, és minél több nyelven tudja azt előadni

– Európa erről szól, ha ezt nem értjük meg, lemaradunk.


Székely Hírmondó