Sikeres szórványkonferencia Tordán

2010-10-08

Hargita és Kovászna megye tanácsának kezdeményezésére a szórványközösségek helyzetének, problémáinak megvitatása céljából október 8-9. között szakmai konferenciára került sor a Tordai Unitárius Egyházközség társszervezésével a tordai polgármesteri hivatal dísztermében.


Az ünnepélyes megnyitón Józsa Lajos tordai unitárius lelkész, az esemény házigazdája köszöntötte a résztvevőket, felhívva a figyelmet, hogy ragaszkodni kell az identitáshoz, a nemzeti önazonosság megőrzéséhez.

„Itt kell maradnunk, itt kell helytállnunk őseink földjén. Én hiszem azt, hogy a tömbben és szórványban élők kulturális kapcsolata arról szól, hogy tudnak rólunk, támogatnak, bíztatnak minket, és így felemelt fejjel élhetjük mindennapjainkat kisebbségként is” – mondta köszöntőjében a lelkész.

Az esemény fővédnöke Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke beszédében Berzsenyi Dániel szavait idézte: „Nem sokaság, hanem lélek s szabad nép tesz csuda dolgokat”. Hozzátette, hogy fontos ezt az elvet követni, de nem szabad lemondanunk demográfiai megerősödésünkről. Szerinte most jutottunk el oda, hogy a székely tömb és a szórvány helyzetét nem szembeállítjuk egymással, hanem összefogással dolgozunk együtt.

„Dicséretes, ahogy Borboly Csaba és Tamás Sándor megyeitanács-elnökök új megközelítést, új szempontot hoztak be az együttműködés és a szolidaritás jegyében. Sokan és sokszor hangoztatták, hogy a szórvány számára Székelyföld a belső anyaország – most viszont nem szólamok hangzanak el, hanem tények és cselekedetek” – jegyezte meg Markó Béla miniszterelnök-helyettes.

Összetartozunk! – indította ünnepi beszédét Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, majd így folytatta: „összetartozunk mindahányan, akik Erdély földjén magyarul szólunk egymáshoz, akik Erdély földjén magyarként kívánunk élni, boldogulni. Mi egy családot alkotunk, éljünk akár a Székelyföldön, akár Tordán, akár Besztercén, akár Kolozsváron vagy Temesváron. 2009 szeptemberében indítottuk útjára Összetartozunk közösségépítő programunkat, azzal a céllal, hogy a székelyföldi tömbmagyarság felelősséget vállaljon a szórványban élő magyarság identitástudatának megőrzése és erősítése érdekében. A program egyik fő célkitűzése intézményesített kapcsolatok kialakítása Temes, Beszterce-Naszód és Aranyosszék szórványmagyarságával. Az elmúlt egy év során az együttműködés főként a kultúra terén nyilvánult meg”.

Köszöntőbeszédet mondott Ádámosi Klára, Tordai RMDSZ-elnök, Szilágyi Mátyás, a Magyar Köztársaság kolozsvári főkonzulja, László Attila, Kolozsvár alpolgármestere, Fodor Dóra, a Jósika Miklós Elméleti Líceum vezetője és Péter Tünde főtanfelügyelő-helyettes.

Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és Vidékfejlesztési Igazgatóságának vezetője, az Összetartozunk szórványprogram felelőse előadásában az egyéves szórványprogram eddigi megvalósításairól és  célkitűzéseiről számolt be.

Az RMDSZ támogatáspolitikája és gyakorlata a szórványban témakörben Lakatos András, az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke tartott előadást.

Fejér Andor, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat elnöke a magyarországi testvérmegyék Székelyföld-szórvány kapcsolatokban való közreműködését ismertette.

Aranyosszéket Dr. Veres Valér szociológus mutatta be, majd Borsos Károly László, a Bethlen Egyesület elnöke, a Beszterce-Naszód megyei program hozadékáról számolt be, Nemes Előd pedig a Kovászna és Hunyad megye közti szórványkapcsolatot ismertette, ugyanakkor Kofity Zoltán Winkler Gyula EP-képviselő üzenetét tolmácsolta a konferencia résztvevőinek.

A konferenciát megtisztelte jelenlétével Sógor Csaba, EP-képviselő is, aki hangsúlyozta: „Minden magyarért felelősek vagyunk!” Felhívta a figyelmet, hogy az anyaországnak gazdasági és kulturális érdeke, hogy törődjön a határon túli magyarsággal.

Horváth István, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet vezetője demográfiai elemzések tükrében számolt be a szórványperspektívákról. Vetési László református lelkész elmondta, nemcsak az együttműködési szerződés aláírása, hanem maga a kapcsolat is történelmi jelentőségű, nem volt példa ilyenre az erdélyi magyarság történetében.

A nap fő mozzanata a Hargita megye és Aranyosszék közötti együttműködési szerződés aláírása volt, majd Hargita Megye Tanácsa a Jász-Nagykun-Szolnok megye önkormányzatától kapott könyvadományt adta át a Tordai Unitárius Egyházközségnek, valamint magyar didaktikai eszközöket adományozott a szórványban működő magyar nyelvű tanintézeteknek.

Délután Iochom Zsolt képeiből nyílt szórványfotó kiállítás a tordai színház előterében, melyet a szentmihályi Rügyek néptánccsoport előadása követett. A tárlatot Kassay Péter, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vezetője nyitotta meg.

Szombaton Aranyosszék értékeivel és látványosságaival ismerkedhetnek meg a konferencia résztvevői.

szekelyhon.ro