Megszavazta az Európai Parlament az új Európai Bizottságot

2010-02-10

Megszavazta tegnap Strasbourgban az Európai Parlament (EP) az új összetételű Európai Bizottságot, így több mint három hónappal azután, hogy lejárt az előző bizottság mandátuma, hivatalba léphet az unió új, teljes felhatalmazású végrehajtó testülete.


Az új Európai Bizottságban — miként az előzőben is — minden EU-tagországot egy személy képvisel. A testület elnöke továbbra is José Manuel Barroso jobbközép irányzatú portugál politikus. A biztosi testület magyar tagja Andor László, a foglalkoztatási és szociális ügyek tárcájának irányítója, a román Dacian Cioloş pedig a mezőgazdaságért felel.

A bizottság mandátuma nem mostantól, hanem az előző bizottság mandátumának lejártától számítva öt évre, vagyis 2014. október végéig szól. Készen áll munkájának megkezdésére és az új kihívásokkal való szembenézésre az Európai Bizottság új testülete — hangsúlyozta a szavazás előtt a plenáris ülésen Barroso. A bizottsági elnök szerint a világban még növelni lehet és kell az Európai Unió súlyát, amely nagyobb, mint az egyes részek, tagállamok összesített súlya. Barroso hosszú távú vízió alapján dolgozó bizottság tervét vázolta fel — a vízió alapja az uniós intézmények között most tárgyalandó tízéves gazdasági program, az EU2020 lenne.
A 736 tagú EP-ben 488-an szavaztak igennel, 137-en nemmel, 72-en pedig tartózkodtak. Igennel szavaztak a legnagyobb politikai pártcsaládok: a jobbközép néppártiak, a szocialisták és szociáldemokraták, valamint a liberálisok. A néppártból kivált konzervatívok tartózkodtak. A testület ellen szavaztak — teljesen eltérő okokból — a radikális euroszkeptikusok és a több európai szolidaritást szorgalmazó zöldpártiak, miként a szocialistáktól balra álló frakció tagjai is.
A Fidesz és az MSZP képviselői igennel voksoltak, Bokros Lajos (MDF) tartózkodott, a Jobbik képviselői pedig nemmel szavaztak az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tegnap tartott voksoláson az új Európai Bizottság összetételéről. A szavazás után Szájer József, a Fidesz-delegáció vezetője úgy vélekedett: ,,Az Európai Parlament mai döntésével, valamint a Lisszaboni Szerződés tavaly decemberi hatálybalépésével az EU egy új, aktív és dinamikus korszakába léphet."

Közleményében a párt üdvözölte, hogy az elkövetkező, az Európai Unió jövőbeni gazdasági arculatát meghatározó időszakban az Európai Néppárt vezető szerepet játszik. Mindhárom uniós csúcsintézmény, az Európai Parlament, az Európa Tanács és az Európai Bizottság elnöke is néppárti politikus — mutatott rá Szájer József. Tabajdi Csaba (MSZP) külön üdvözölte José Manuel Durao Barroso bizottsági elnök azon döntését, hogy a válság idején kiemelten fontos foglalkoztatásügyi és befogadásért felelős portfóliót a magyar jelöltnek, Andor Lászlónak adta.
Sógor Csaba erdélyi EP-képviselő a vitában a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítését sürgette az uniós intézményeknél, ellenpéldaként említve a szlovák államnyelvtörvényt. Tőkés László az MTI-nek elmondta, hogy az RMDSZ képviselői a néppárti frakció közös álláspontjához igazodva támogatták az új Barroso-bizottságot.

Háromszék