Gyerekcipőben az emberi jogok

2010-09-08

A megyeszékhelyi, 30 éves Pakulár Emanuel barátai hívták fel figyelmünket a fiatalemberrel történt igazságtalanságra, miszerint „orvosi javaslatra szeretett volna egy megyeközponti posztlíceumi osztályba beiratkozni, de már a titkárságon visszautasították a dossziéját”. Az esetet Sógor Csaba EP-képviselőnek is részletezték, lapunk az ügy helyi érintettjeitől érdeklődött.


Pakulár Emanuel egy évet járt a sepsiszentgyörgyi Egészségügyi Posztliceális Iskolában 2003- 2004-ben, ám megbetegedett, és emiatt eltanácsolták. Többéves kezelés után idén újra be szeretett volna iratkozni, ám a titkárnő nem vette át iratait.

– Az iratkozásnál a titkárnő azt mondta nekem, hogy gondok voltak velem, így nem veszi el a papírokat. Még édesapám is bejárt, hogy tisztázza a helyzetet, ám nem tudott semmit intézni. Depresszióban szenvedek, ám gyógyszereket szedek, a pszichiáteremtől is volt papírom, hogy vizsgázhatok – részletezte Emanuel. Elmondása szerint a visszautasítás igencsak megviselte, ám szerencsére nemsokára Magyarországra utazik, ahol több hónapon át önkéntesként tevékenykedik majd, az Európai Önkéntes Szolgálat keretében.

– Barátaim is dühösek, igazságtalanságnak tartották az esetet, hiszen egy titkárnőnek nem kompetenciája eldönteni, hogy ki iratkozhat be. Sajnos, lekezelően elutasítottak. Elég megalázó volt – emlékszik vissza az iratkozásra a fiatalember.

Lapunk Emanuel pszichiáterét is felkereste, aki névtelenül elmagyarázta, hogy a több éve kezelés alatt álló fiatalember betegsége „kétélű kard”, ám mindenképpen előlendítette volna a gyógyulása útján a tanulás lehetősége.

– A depresszió hosszú távon kezelhető, így kár, hogy jövőjét ily módon kettétöri a beteg. Ha mindenki azt mondja, hogy ő beteg ember, és ne próbálkozzon, azzal csak súlyosbítják az állapotát – fejtette ki lapunk kérdéseire Zoor Richárd, a megyei pszichológuskamara elnöke.

Mivel átszervezés volt az egészségügyi posztliceális iskolánál, lapunk az egykori igazgató véleményét kérte ki. Piroska János szerint „a titkárnő jól ismerte a fiatalembert és a problémáit”.

Elmondta: említették neki is, hogy a fiatalember újra iratkozott, ám hangsúlyozta, komoly gondok voltak a fiatalemberrel a 2003-2004-es tanévben. „Sokszor a tanárokat is félreállította, ha úgy döntött, hogy előadást tartana. Ki kellett tenni óráról” – nyilatkozta telefonon Piroska János.

Farkas Csaba, a Kovászna megyei főtanfelügyelő-helyettes velősen öszszegezte, hogy „ha a fiatalember érvényes orvosi igazolást mutatott fel, akkor a titkárnőnek semmilyen joga nem volt elutasítani őt”.

„Ilyen diszkrimináció egy betegnél a betegség súlyosbodását okozza. Egészséges embert is megviselhet. Mikor jön el az ideje, hogy a törvény szellemében tegye a dolgát ki-ki a maga helyén?” – írták az esettel kapcsolatosan Sógor Csaba képviselőnek a barátok. A képviselő válaszában így fogalmazott:

„Azt gondolom – nem ismervén persze a konkrét eset pontos részleteit – , hogy ameddig egy viselkedészavarokkal küzdő beteg nem jelent veszélyt magára és a környezetére, illetve képes megfelelni egy oktatási intézmény által támasztott követelményeknek, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy egészséges társaival egyenlő bánásmódban részesüljön. Ha minden magyarázat és megfelelő, jogszabályokkal alátámasztott indoklás nélkül utasították el, mindenképpen javaslom, hogy tegye meg a szükséges jogi lépéseket. Igaza van, a törvény betűjének és szellemének betartása sok esetben kívánnivalót hagy maga után, éppen ezért nagyon fontos, hogy ne habozzunk kiállni az igazunkért, és alapvető, illetve szerzett jogainkat ne engedjük csorbítani.”

Székely Hírmondó