Duna-stratégia készül

2010-01-22

Többpárti határozatot fogadott el tegnap a Duna Régió európai stratégiájával kapcsolatban január 18—21. közötti strasbourgi ülésszakán az Európai Parlament.


A határozat, melynek egyik kezdeményezője Winkler Gyula, 2010 végét határozza meg az Európai Bizottság számára, hogy kidolgozza az Európai Unió Duna-stratégiáját. A dokumentum megállapítja, hogy a Duna mentén Európa egyik legszínesebb, többkultúrájú régiója található, éppen ezért fontosnak tartja a történelmi és közösségi hagyományok megőrzését és megismertetését, a kulturális párbeszédet, a közös műemlékvédelmet; azonosítja azokat a területeket, amelyekben a folyam menti államoknak a jövőben közösen kell terveket kidolgozniuk és azokat alkalmazniuk.

A gazdasági, környezeti, közlekedési és turisztikai összetevők jelentőségén túl lényeges, hogy minden Duna menti ország helyet kap a stratégiában, azok is, amelyek nem tagjai az Európai Unió­nak. Szerbia és Ukrajna kiemelten fontos, az együttműködés rendkívül hasznosnak bizonyulhat; a térségben indítandó regionális befektetéseknek a vajdasági és a kárpátaljai magyarság is haszonélvezője lesz — fejtegette Winkler.

Az Európai Parlamentben tevékenykedő magyar képviselőknek közös elkötelezettsége a Duna-stratégia. A vitában Sógor Csaba RMDSZ-es EP-képviselő is felszólalt, a Duna közép- és délkelet-európai élet- és törté­nelemformáló szerepét részletezte, arra is kitérve, hogy az érintett országok érdekei nem egységesek, hanem olykor ellentmondóak, nehéz lesz konszenzust találni. Az idén véglegesített terv végrehajtása előreláthatólag a magyar EU-elnökség egyik prioritása lesz. Uniós Duna-csúcsot kétévente hívnak össze.

Háromszék