Brüsszelben sem tetszik Székelyföld a románoknak
Az iroda feladata lesz a térségi szolidaritás jegyében segíteni azokat a Maros megyei helyi tanácsokat is, amelyek hozzá fordulnak, és továbbra is részesei kívánnak maradni a Romániai Megyék Országos Szövetsége (UNCJR) által működtetett brüsszeli képviseleti irodának is.
A két megyei tanácselnök közleménye szerint az iroda megnyitását Székelyföld fontossága, meghatározó jellege teszi indokolttá, és csak így tarthatók meg azok az eddig elért eredmények, melyek szerint Romániában a régió az elsők közé tartozik a lehívott vidékfejlesztési és egyéb alapok tekintetében, egy főre számítva.
Egy ilyen külképviselet megnyitása nem számít újdonságnak Brüsszelben, több mint háromszáz régió rendelkezik hasonló irodával. A „nagykövetségek" célja a régiók érdekeinek védelme az európai intézmények előtt, függetlenül attól, hogy termelői szövetkezetekről, kis- és középvállalkozókról, kulturális projektekről vagy épp kohéziós alapok lehívásáról van szó.
A regionális képviseleti irodák tekintetében Románia sem számít újoncnak, ugyanis az ország nyolc fejlesztési régiója rendelkezik már ilyennel. Egyesek, úgymint a Nyugati, a Közép és az Északkeleti régió állandó irodákat nyitottak ebben a hónapban.
Az általános joggyakorlat szerint a brüsszeli régiók saját törvénykezés szerint működnek és országonként változik, hogy mennyire függetlenek. Románia fejlesztési régióit 1998-ban hozták létre, ám ezek nem rendelkeznek jogi személyiséggel, ezek tulajdonképpen a Regionális Fejlesztési Ügynökségek kihelyezett irodái.
Hargita, Kovászna és Maros megye jelenleg is rendelkezik képviselettel a Központi Régió irodája révén, valamint a Régiók Tanácsában Románia összes megyéje jelen van, így az új „nagykövetség" ezeket a már létező képviseleti formákat egészíti ki.
Bár a projektet teljes mellszélességgel támogatják az RMDSZ-es vezetők (az irodát Sógor Csaba, Winkler Gyula és Tőkés László europarlamenti képviselők vezetik), szükségességével nem mindenki ért egyet. A Külügyminisztérium hivatalos álláspontja szerint sajnálatos kezdeményezésről van szó, ugyanis Székelyföld nem létezik közigazgatási egységként.
Cristian Diaconescu, a Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR) tiszteletbeli elnöke szerint egyenesen alkotmányellenes az iroda létrehozása, az Európai Unió pedig köteles lesz elutasítani a kezdeményezést.
uh.ro