Az EU-Tábor felhozta az RMDSZ-ben rejlő feszültségeket

2009-07-11

Elégedetlen az EP-választási kampánnyal Frunda György RMDSZ-es szenátor. Az EU-Táborban tartott előadásában a politikus elmondta: a Magyar Összefogás jelöltjei inkább a múltba révedtek, vagy Kárpát-medencei politikáról értekeztek, ahelyett, hogy azt próbálták volna megértetni az emberekkel, miért fontos az erdélyi magyar jelenlét az Európai Parlamentben.


„Azt kell mondanom, hogy az elmúlt európai parlamenti kampány alatt Sógor Csaba és Tőkés László nem tudták megértetni az erdélyi magyarsággal, miért fontos az, hogy ott legyen három ember Brüsszelben. Nem tudták elmondani, mit tudnak ott tenni az erdélyi régióért” – fogalmazott a szenátor.

Hiányzik az uniós kisebbségpolitika

 Az Európai Uniónak nincs egy jól körülhatárolható kisebbségpolitikája, nincs erre vonatkozó kerettörvénye, ezért ebben a közegben nem sok mozgástere van az erdélyi magyar politikának – fejtette ki Markó Attila államtitkár. Hozzátette: van ugyan jogszabálya, amely tiltja a diszkriminációt, erre azonban nem lehet etnikai ügyet alapozni.

Ugyanakkor az unió az újonnan csatlakozó országokkal együtt nem kívánja azok etnikai feszültségeit is „importálni”. Ezért csatlakozási feltételnek számít, hogy a csatlakozni kívánó országnak legyen kisebbségi törvénye, még akkor is, ha olyan alapító tagállamok, mint Németország nem rendelkeznek ilyen jogszabállyal.

Székely István politológus a szélsőjobbos politikai formációk európai térnyeréséről beszélt. Szerinte a folyamatért az uniós államok liberális bevándorlási politikája, valamint a hagyományos munkásosztály megszűnése és egy erős középosztály kialakulása is okolható.

Jövőkép

Szokásához híven, a blokkban Csutak István EU-szakértő oldott hangulatú előadáson beszélt az erdélyi magyarság jövőképéről. A jövőképalkotásnak két módját ismeri: „Az egyik receptje így szól: végy egy adag választói vágyálmot, fűszerezd erdélyi magyar önérzetes, ámde politikushoz méltó euroszkepticizmussal, körítésként tegyél hozzá istállózsidózást, amelyhez a helyi sajtó partner, a helyi elit csendben bólogat” – fogalmazott Csutak.

Ennek az előnye, hogy bármikor újramelegíthető, újraértelmezhető, és nem jár felelősséggel. A másik megoldás sokkal nehezebb és idegesítőbb – fejtette ki a szakértő – ugyanis ez már tényekből indul ki, amelyek statisztikai adatokban nyilvánulnak meg, ez azonban számon kérhető.

Sógor Csaba: Frunda nem ismeri a munkánkat

„Sajnálom, hogy Frunda György nem vett részt a kampányban, és ezért nem tudja, hogy egyáltalán nem a múltról merengtünk, hanem konkrétan, számszerűsítve elmondtuk, hogy mit jelent az Európai Unió az erdélyi magyar embereknek” – reagált a Maros megyei szenátor vádjaira Sógor Csaba.

Az EP-képviselő emlékeztette Frunda szenátort, hogy a harmincnapos kampány alatt az emberek életére közvetlen hatással levő uniós folyamatokra helyezte a hangsúlyt. „Elmondtuk az embereknek a tagosítás előnyeit, ismertettük a tejbegyűjtő központok minőségi követelményeit, tájékoztattuk őket az EU-s pályázatok rendszeréről, hangsúlyoztuk a határ menti regionális együttműködések fontosságát” – fejtette ki Sógor.

Hozzátette: az öt kiemelt jelölt – a kampányba bekapcsolódó sok száz RMDSZ-es és EMNT-és helyi és országos politikus segítségével – nyolcezerrel több szavazatot kapott, mint a 2007-es romániai parlamenti választásokon az egész RMDSZ „Miért nem tudta akkor jobban megmozgatni az embereket Frunda?” – tette fel a kérdést az EP-képviselő. 

kitekinto.hu / Új Magyar Szó