Anyanyelvhasználat a közintézményekben
A konferenciát Ladányi László Zsolt, Hargita Megye prefektusa nyitotta meg, majd Sógor Csaba, európai parlamenti képviselő köszöntötte a jelenlévőket, aki a kisebbségben lévő anyanyelvek használatára külföldi példákat említett. Dél-Tirol helyzete mellett Finnország esetét is kiemelte, ahol a törvényi előírások meghatározzák: ha egy kisebbségi nyelvet a lakosság 8%-a gyakorol, akkor biztosítani kell a nyelvhasználatot.
– A soknyelvűség európai érték és egyben a demokrácia alapfeltétele. Abban az országban, ahol a kisebbségi nyelvek nem érvényesülnek nem beszélhetünk európaiasságról. Romániának is át kell vennie ezt az európai értéket, és lépéseket kell tennie a soknyelvűség felé, csak így válhat valódi uniós állammá – magyarázta Sógor Csaba, EP- képviselő, aki arra is kitért, hogy köztudottan sokba kerül a demokrácia és ezzel együtt a tolmácsok, azonban egy háború lényegesen nagyobb költséget jelentene.
A továbbiakban Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke szólalt fel, majd az előadássorozat következett. Elsőként Horváth István, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet elnöke tartott ismertetőt. Elemzése során kifejtette a magyar nyelv szóbeli használata ebben a térségben kifogásolhatatlan, azonban az írásbeli megjelenés tekintetében még itt is mutatkoznak hiányosságok. A konferencia további részében Tódor Erika Mária, a Sapientia EMTE előadója az életképes kétnyelvűségről beszélt, hangsúlyozva, hogy mindezt csak akkor tudjuk hatékonyan kimunkálni, ha megfelelő oktatásszervezési intézkedéseket eszközölünk.
Az
eseményt Bartizán Emese Emőke, a Civil Elkötelezettség Mozgalom
munkatársának ismertetője zárta, aki az általuk nemrégiben végzett
felmérés eredményeit taglalta. A kutatás során hatvanhat Maros megyei
intézményhez írtak magyar nyelvű kérvényt, amelyre csupán 19
intézménytől kaptak magyar nyelvű választ, 11-en pedig eleve
elutasították az igénylésüket, mert az nem az ország hivatalos nyelvén
íródott.