Brüsszelbe utaznak a WEBkastély vetélkedő legjobb csapatai

2011-11-27

A gernyeszegi Teleki –kastély udvarmesterei és az olaszteleki Daniel-kastély apródjai vehették át a Brüsszelbe szóló meghívókat Sógor Csaba RMDSZ-es európai parlamenti képviselőtől, a WEBkastély vetélkedőn elért kimagasló teljesítményükért.  Az egy hónapon át zajló verseny november 26-án, a keresdi Bethlen-kastélyban egy díjátadó ünnepséggel zárult, amellyel egyidőben Kastély-napot is tartottak.



Erdély különböző részeiből összesen 23 csapat nevezett be az október közepén elindított WEBkastély vetélkedőre, amely az erdélyi kastélyok és kúriák megismertetése és helyzetfelmérése mellett az épületek  turisztikai körforgásba való bevonását is célként tűzte ki.  Ennek érdekében a csapatoknak fel kellett kutatniuk az általuk képviselt épített örökség múltját, majd megfogalmazni a jövőképét. A versenyzők komoly pontszámokat gyűjthettek egy Kastély-nap szervezésével is, ha a meghirdetett programokkal sikerült megmozgatniuk a helyi közösséget.  A WEBKastély a PONT Csoport, a Transindex, a Transilvania Trust Alapítvány és az Élő Erdély Egyesület közösen szervezett vetélkedője, amely részét képezi a PONT Csoport által kezdeményezett Kastély Erdélyben programnak. 

A dobogós helyezést elért csapatok projektjeivel kiemelten foglalkozik a PONT csoport, igyekszik olyan pályázati lehetőségeket találni, amelyek elősegítik a kastélyok fejlesztését, a közösségi életbe való bevonását – hangsúlyozta a díjátadón Farkas András, a PONT csoport elnöke. Emellett a két legjobb csapat Sógor Csaba és Winkler Gyula európai parlamenti képviselők jóvoltából részt vehet egy parlament-látogatással egybekötött brüsszeli kiránduláson.

Sógor Csaba és a nyertes csapat

Sógor Csaba a díjátadó ünnepségen úgy fogalmazott: öröm számára, hogy támogatója lehet a vetélkedőnek, hiszen mindnyájunk felelőssége a múlt emlékeinek megőrzése, amely jövőbe mutató tervek nélkül megvalósíthatatlan.

„Az erdélyi kastélyok és várak nagyrészén még mindig látszik a diktatórikus rendszer nyoma, amikor a hatalom nem foglalkozott a kulturális kincsek védelmével.  Abban bízom, hogy ez a vetélkedő hozzájárul ahhoz, hogy minél több döntéshozó, cselekvő politikus felismerje az erdélyi örökség védelmének gazdasági és közösségi hasznát, még akkor is, ha nem érzik teljesen magukénak ezt a földet” – fejtette ki az erdélyi magyar képviselő.    Sógor Csaba szerint élő kastélyokra van szükségünk, olyanokra, amelyek  nem csupán építészeti ékei, hanem kulturális és szellemi központjai is egy vidéknek, ehhez azonban a helyi közösségek, a fiatalok szerepvállalása is elengedhetetlen. 

A keresdi kastélynapon igazi kastélyhangulat várta a résztvevőket, akik korabeli zenéket hallgatva, bográcsgulyást és forralt bort fogyasztva ismerkedhettek meg a maros megyei település múltjával és jelenével.