A bővítés dilemmája - elégségesek-e a koppenhágai kritériumok?
Felszólalásában az erdélyi magyar EP képviselő utalt a koppenhágai kritériumok lényegére. Arra figyelmeztetett, hogy az Unió a 90-es évek elején vállalta ugyan, hogy a jelöltek felkészültségét a kritériumok mentén, bár szubjektív mércéje szerint vizsgálja majd, mégis a csatlakozási tárgyalások megkezdésének alapfeltételéül szabta a politikai és a gazdasági kritériumokat a közösséghez csatlakozni kívánó kelet-európai államok számára.
- A politikai feltétel teljesítése azt jelenti - emlékezetett a képviselő - van stabil demokratikus intézményrendszer, az emberi és kisebbségi jogok érvényesülésnek, és ezek védelme is létezik csatlakozni kívánó országban. A gazdasági kritériumoknak akkor felel meg a tagjelölt, ha helytáll az uniós versenyben, és működőképes a piacgazdasága.
Sógor Csaba kifejtette, hogy véleménye szerint a most csatlakozni kívánó országok azért nem veszik valóban komolyan a koppenhágai kritériumokat, mert azt látják, hogy a már csatlakozott országok sem tartják be azokat maradéktalanul. A képviselő ezért azt javasolta, ha az ENP valóban hiteles, vezető politikai erő akar maradni, és jó péld ute;kat akar felmutatni, akkor érdemben is segítenie kell a koppenhágai kritériumok maradéktalan tiszteletben tartását valamennyi tagállamban. Például a házigazda Szlovákiát abban, hogy nyelvtörvény helyett kisebbségvédelmet biztosítson polgárainak.
- Ne feledjük, a koppenhágai kritériumok teljesítése egyben válságmegoldó eszköznek tekinthető, nemcsak gazdasági, hanem szociális és morális vonatkozásban is. A kisebbségi kérdés kezelése is ehhez tartozik, és mint ilyen, óriási kihívás az ENP számára - mondotta az RMDSZ-es képviselő.