Politológus-hallgatók diáktábora Torockón

2010-10-01

"Politikai kultúra-Politikai cselekvés" címmel szervezte meg idén a Kolozsvári Magyar Politológus-hallgatók Társasága (KOMPOT), illetve a Romániai Magyar Politikatudományi Egyesület (POLITEIA) a politológus-hallgatók diáktáborát, szeptember 30.-október 3. között a Fehér megyei Torockón.


Az idén nyolcadik alkalommal megszervezett tábor során olyan témákat elemeznek a meghívott előadók, mint a magyarországi identitáspolitika, a Romániára jellemző politikai kultúra, az alkotmány, identitás és a kultúra kapcsolata, vagy a politikában egyre inkább terjedő blogkultúra.

Sógor Csaba európai parlamenti képviselő október elsején, pénteken 18 órai kezdettel tartott előadást a politológus-hallgatók táborában. Beszédében főként az Európai Parlamentben megmutatkozó kulturális különbségekre, és a különféle nemzetekhez tartozó képviselők vita-, és tárgyalási stílusaira reflektált. Előadásában kihangsúlyozta: munkájuk alatt rendszerint kitűnnek az egyes tagországok közti kulturális különbségek, szemmel látható például a német higgadság, és precizitás, vagy akár az olasz temperamentum.

„Mi a munkánk során igyekszünk az angolszász országokra jellemző pontos és tárgyilagos vitastílust követni, a mediterrán államok sajátos, olykor szubjektív vagy elfogult tárgyalási módjával szemben” – mondta Sógor Csaba.

Az EP-képviselő előadásában azt is kiemelte, hogy az európai parlamenti képviselők leghatékonyabban akkor tudnak érvényt szerezni egy általuk képviselt ügynek, ha valamelyik politikai párt tagjaként dolgoznak. „Sokkal egyszerűbb aktívan részt venni a vitákban, véleményt formálni az időszerű témákban úgy, hogy mögöttünk csapat áll, mint függetlenként arra várni, hogy legfeljebb egy perces felszólalási lehetőséget kaphassunk a plénumban” – fejtette ki az EP- képviselő.

Sógor Csaba úgy véli: a politikai párbeszédek akkor lehetnek eredményesek, ha az eltérő szemlélet és kulturális hovatartozás ellenére képesek vagyunk mások véleményét tiszteletben tartani. „Az Európai Parlament a kompromisszumokról szól, a békés úton történő közös álláspont kialakításáról. Az Európai Néppárt tagjaként tudom, hogy egy nagy politikai frakció képes számunkra megteremteni a rövid időn belüli konszenzusra jutás lehetőségét” – hangsúlyozta Sógor Csaba.