Maros megyei polgármesterekkel találkozott Sógor Csaba
Pályázati lehetőségekről, Európai Unióval kapcsolatos témákról beszélgetett Maros megyei önkormányzati vezetőkkel és közalkalmazottakkal Sógor Csaba európai parlamenti képviselő. A Maros Megyei RMDSZ szervezésében megtartott találkozó-sorozatra június 7-én Erdőszentgyörgyön és Marosvásárhelyen, mÃg június 8-án Dicsőszentmártonban került sor. A találkozón jelen volt Brassai Zsombor, a Maros megyei RMDSZ elnöke és Gáti Attila pályázati szakember, a PONT Csoport munkatársa.
Sógor Csaba felvezetőjében elmondta: az Európai Unióban nekünk erdélyi magyaroknak is meg kell tanulnunk hosszútávon tervezni. Ezt szolgálja az Europa2020 stratégia is, amely az oktatás, a kutatás, a foglalkoztatás, az energiafelhasználás és a szegénység elleni küzdelem kérdéseiben tűz ki megvalósÃtandó célokat a tagállamok elé. Az EP-képviselő szerint azok az országok sikeresebbek, amelyek nagyobb hozzáértéssel használják az európai forrásokat. Románia ilyen szempontból lemaradást mutat: a 2007-2013-as időszakban rendelkezésre álló strukturális alapok mindössze 13%-át tudta lehÃvni.
Az Európai Parlament munkaügyi bizottságának tagjaként Sógor Csaba többek között a munkaerőpiaci problémákra világÃtott rá: mint mondta, jelenleg 25 millió munkanélküli van az EU-ban. –Társadalmaink egyik legkomolyabb tőkéje kétségkÃvül a humántőke, éppen emiatt meg kell becsülni a munkaerőt és elő kell segÃteni a humánerőforrás fejlesztését – hangsúlyozta a képviselő, aki szerint ehhez az önkormányzatok és civil szervezetek összefogására is szükség van. Sógor Csaba elmondta: az európai polgári kezdeményezés is – amely eszközzel az RMDSZ élni kÃván – arra hivatott, hogy a civil társadalmat is bevonja a döntéshozatalba.
Gáti Attila, a PONT Csoport munkatársa ennek kapcsán felhÃvta a jelenlévők figyelmét arra, hogy a Humánerőforrás-fejlesztési OperatÃv Program keretében munkaerőpiaci integrációra vonatkozó pályázati kiÃrás is van. Közel harminc különböző pályázatot hirdettek meg, amelyre önkormányzatok és civil szervezetek partnerségben pályázhatnak. A szakember szerint a Norvég Alap kiÃrásait is érdemes figyelni, mert jelenleg több aktÃv pályázat is működik, amelyek keretében szociális jellegű problémák kezelésére lehet forrásokhoz jutni. A pályázatok leadási határideje július 29-én zárul.
Gáti Attila elmondta, hogy a strukturális alapokat illetően Romániára is vonatkozik az N+3-as szabály, amely lehetővé teszi, hogy az idei évben elköltésre szánt összegeket 2016-ig felhasználhassuk.
– Ez valószÃnűleg megnöveli a lehÃvások számát, azonban problémát is jelent, mivel 2014-től párhuzamosan az új költségvetésből származó támogatási rendszer is elindul. Ennek következtében a hazai pályázati intézményrendszer vélhetően túlterhelődik, amely az elbÃrálási időszak kitolódását idézi elő – hÃvta a fel a figyelmet a szakember.